Mycie i inne sprawy

Rekolekcje w drodze. No właśnie – jak w drodze zadbać o higienę? Poniżej kilka informacji i sprawdzonych sposobów weteranów pielgrzymkowych.

Po pierwsze – organizatorzy zapewniają dostęp do toalet „toi-toi’ na każdym postoju i wcale kolejki nie są takie długie :) Również na każdym postoju jest zbiornik z wodą z podłączonymi kranami, gdzie można umyć ręce. Warto zabrać też nawilżane chusteczki do mycia rąk i twarzy i zwykłe chusteczki higieniczne.

Na noclegach wszystko zależy od gospodarzy, u których nocujemy. Czasem jest tak, że udostępniają pielgrzymom łazienkę, a czasem będziemy spać w stodole, gdzie o łazienkę raczej trudno. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą małej plastikowej miski (sprawdzony patent!), w której można chociaż pobieżnie się umyć, bo wodę gospodarze raczej dają.
W sytuacjach awaryjnych – braku wody – „pielgrzymkowi weterani” polecają nawilżane chusteczki, które można dostać w sklepach kosmetycznych, którymi myją całe ciało.
2 paczki takich chusteczek (72 szt/opakowanie) powinny wystarczyć na 4 dni drogi. Może to nie jest to to samo co prawdziwa kąpiel, ale, tutaj cytat „da się jakoś przeżyć”.

W Częstochowie w kompleksie przylegającym do Sanktuarium Jasnogórskiego dostępne są bardzo przyzwoite toalety z prysznicami, z których można skorzystać za kilka złotych. Pielgrzymi, którzy nocują w szkole mogą na miejscu skorzystać z pryszniców „toi-toi”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.