Porady lekarza

    • Twój ubiór powinien być dostosowany do warunków pogodowych – wydaje się to oczywiste. Jednak na pielgrzymce nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń.
    • W upalne dni koniecznie nakryj głowę chustką, czapką lub kapeluszem. Wiele osób twierdzi, że skoro na co dzień nie nakrywa głowy, to podczas marszu również tego nie potrzebuje. Otóż nie mają racji – na co dzień Ty i Twoja głowa przebywacie w różnych warunkach – w cieniu, na słońcu, w domu. Podczas pielgrzymki Twoja głowa wystawiona jest przez długi czas na słońce, a to w prostej linii może prowadzić do komplikacji zdrowotnych.
    • Zadbaj o swoje swoje nogi. Paznokcie obetnij na ok. tydzień przed pielgrzymką  – nie obcinaj ich bezpośrednio przed wymarszem! Codziennie podczas pielgrzymki obejrzyj swoje nogi i sprawdź ich stan – łydki pod kątem obrzęków i uczulenia popularnie zwanego „asfaltówką” oraz stopy szczególnie w poszukiwaniu pęcherzy i ran. Wielu pielgrzymów ma swoje sprawdzone sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Nie napiszemy o nich, bo są tak niesamowite, że nie będziemy za nie brać odpowiedzialności :)
     Jeżeli będzie Ci cokolwiek dolegało – zgłoś się natychmiast do punktu medycznego, gdzie udzielimy Ci pomocy.
     Zawsze istnieje także możliwość zrobienia sobie przerwy i przejechania pewnego odcinka autokarem (o miejsce jego postoju zapytaj w punkcie Informacji).
    • Idąc w kolumnie pielgrzymkowej „nie przywiązuj się” do jednego miejsca w czwórce – jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc w czwórce zapobiega przykrym następstwom – ostrym bólom w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych. Na wszelki wypadek zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 (12) cm.
    • Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg – ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne.
    • Jako bagaż podręczny zabierz mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego.
    • Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.
    • Na każdym postoju, w drodze a także na noclegu pielgrzymkowa służba zdrowia służy ci pomocą i radą.

Możliwość komentowania jest wyłączona.