Kondycja, buty i ubranie

Kondycja
Przed pielgrzymką zadbaj o swoją kondycję fizyczną. To bardzo ważne, bo każdego dnia będziesz na nogach około 10 godzin. Jeśli cały rok poruszasz się samochodem lub autobusem, przed pielgrzymką lepiej przesiądź się na rower lub zacznij spacerować.

Jeśli mimo wcześniejszego przygotowania kondycyjnego, na trasie okaże się, że brakuje sił, to można część pielgrzymki (odcinek, dwa) autokarem (przez niektórych pieszczotliwie zwanym „padlinowozem”  :) na cześć tych, którzy na trasie padli ze zmęczenia). O miejsce postoju autokaru zapytaj w punkcie Informacji.

Buty
Z reguły pielgrzymi wędrują w: sandałach, butach sportowych, traperkach a nawet klapkach… :) Trudno jednoznacznie określić, jaki rodzaj butów jest odpowiedni na pielgrzymkę. Dlatego podpowiadamy tak: zaopatrz się w wygodne buty – takie, w jakich lubisz chodzić, przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nich codziennie. Nie ma  nic gorszego na pielgrzymkowym szlaku, niż nowe, „nierozchodzone” buty. Muszą być nieco większe niż normalnie (0,5 – 1 rozmiar), tak aby pomieściły Twoje stopy również pod koniec dnia. W czasie marszu nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but staje się narzędziem tortur. Warto zabrać 2 pary butów  np. sandały i buty sportowe.
Zwróć też uwagę na swoje  skarpety – czy nie ściskają łydki i  czy szew Cię nie uwiera.

Ubranie
Najlepiej zabierz ze sobą luźne, przewiewne, nie krępujące ruchów stroje. Każda grupa ma swój kolor, dlatego warto wiedzieć, jaki kolor przypisany do Twojej grupy, abyś mógł na wejście na Jasną Górę założyć koszulkę w tym właśnie kolorze. Nie zapomnij także o nakryciu głowy. Nawet jeśli nigdy w upalne dni nie nosisz nic na głowie, teraz weź chustkę, czapkę lub kapelusz. Koniecznie zabierz lekkie ubranie przeciwdeszczowe – takie, które możesz zapakować do podręcznego plecaka. Twój strój powinien być dostosowany do miejsca i okoliczności – taki, w którym bez zażenowania możesz wejść do kościoła. Bluzki na ramiączkach, z dużymi dekoltami, czy szorty zostaw w domu, one nie są odpowiednie na pielgrzymkę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.