Poradnik Pielgrzyma

Dla pierwszorazowych i nie tylko Pielgrzymów przygotowaliśmy cykl praktycznych porad związanych z udziałem w pielgrzymce.
Po kliknięciu na dany tytuł zostaniesz przekierowany na filmik. ……………………………………………………………………………………………………………Zapraszamy :)
……………………………………………Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Łukasz Głowacki

Jak śpiewać, żeby nie stracić głosu?
Podczas pielgrzymki w większości grup sporo czasu poświęca się na śpiew. Czy istnieje metoda, dzięki której długie korzystanie z gardła nie doprowadzi do utraty głosu? Według Piotra Michnowskiego, wielokrotnego muzycznego w łódzkiej pielgrzymce, przede wszystkim nie można krzyczeć.

Jak przygotować się do pielgrzymki?
Przygotowanie do pielgrzymki to zawsze dwie podstawowe sprawy – przygotowanie duchowe i przygotowanie fizyczne. O żadnej z nich nie można zapomnieć – podkreśla siostra Barbara Siewruk, służebniczka NMP, pielgrzymująca na Jasną Górę w służbie medycznej.

Przygotowanie duchowe do pielgrzymki
Duchowe przygotowania do pielgrzymki to nie tylko modlitwa i  medytacja. To także myślenie o intencjach, z jakimi idziemy na Jasną Górę. Warto o nie zapytać także najbliższych – zachęca ks. Sławomir Sosnowski, ojciec Ogniska Miłości w Olszy i wieloletni kierownik grupy milczenia w łódzkiej pielgrzymce.

Co zrobić z ramionami?
Ramiona, nawet najpiękniejsze, powinny być podczas pielgrzymki dobrze ukryte. Jeden z powodów to regulamin, a drugi – zdrowie. Odkryte ramiona to najczęstszy powód narzekań młodych uczestniczek pielgrzymki, które nie tylko pierwszego wieczora narzekają na ból, a przez kolejne dni – także na ich urodę. Do umiejętnego zakrywania ramion zachęca Monika Jeż ze służby medycznej Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę.

Jak zachować się w czasie burzy?
Nadejście burzy to niezbyt częsty, ale trudny moment dla pielgrzymów. Najczęściej kierownicy decydują o przerwaniu na ten czas marszu. Ale gdzie i w jaki sposób skryć się przed piorunami? Na pewno nie bezpośrednio pod drzewami – przestrzega Łukasz Głowacki, dziennikarz Radia Plus i wielokrotny pielgrzym.

Jakie lekarstwa zabrać ze sobą?
Na czas pielgrzymki w bagażu powinniśmy mieć zażywane regularnie lekarstwa. Służba medyczna ma bowiem ze sobą tylko takie leki, które mogą być potrzebne w nagłych sytuacjach. Warto też pamiętać o spakowaniu leków pomagających nam np. na ból głowy, obicia czy kłopoty żołądkowe – zachęca siostra Barbara Siewruk, służebniczka NMP, pielgrzymująca od lat z Pieszą Pielgrzymką Łódzką w służbie medycznej.

Jak i dlaczego pielgrzymować w ciszy?
Pielgrzymka kojarzy się najczęściej z głośnym śpiewem całej grupy. Coraz częściej jednak można iść na Jasną Górę w tzw. grupie milczenia. Tam miejsce śpiewów zajmuje modlitwa, medytacja, konferencje i… cisza. Jak sobie z nią poradzić i jak ją wykorzystać? – radzi ks. Sławomir Sosnowski, ojciec Ogniska Miłości w Olszy, egzorcysta i wielokrotny pielgrzym.

Jak trzymać gitarę?
Gitara należy do niezbędnika (prawie) każdej grupy pielgrzymkowej. Umiejętne trzymanie zabezpiecza ją samą przed zniszczeniem, utrudnia pobicie innych pielgrzymów, a chwytanie akordów czyni łatwiejszym. Jak ją zatem trzymać podczas marszu? – tłumaczy Piotr Michnowski.

Co powinien robić kierownik grupy pielgrzymkowej?
Kierownik grupy pielgrzymkowej to nie jest człowiek, który odpowiada za przestrzeganie regulaminu i marsz w „czwórkach”. W każdym razie – nie tylko za to. Od niego zależy bowiem w dużej mierze, jak pątnicy przeżyją ten czas rekolekcji w drodze – podkreśla ks. Tomasz Estkowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę.

Jak radzić sobie z krnąbrnymi kierowcami?
Nie każdy kierowca mijający grupy pielgrzymkowe słucha poleceń służby ruchu. Tymczasem ma ona uprawnienia do kierowania ruchem, ale także do wezwania policji – podkreśla Piotr Drzewiecki, wolontariusz w służbie ruchu łódzkiej pielgrzymki.

Jak powinny wyglądać posiłki?
Żadnych rewolucji żywieniowych, dania lekkostrawne, a pomidory i ogórki – tylko bez skóry. W żadnym wypadku nie popijajmy posiłków napojami gazowanymi – radzi Monika Jeż, opiekująca się pielgrzymami podczas Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę.

Jak spakować bagaż na pielgrzymkę?
Pakując pielgrzymkowy bagaż warto od razu podzielić ubrania na poszczególne dni wędrowania. Takie pakuneczki powinny trafić do torebek foliowych, a potem do plecaka w kolejności odwrotnej – ostatni dzień na samym dnie, dzień drugi – na górze – radzi Anna Augustyniak, studentka pielgrzymująca od lat z Łodzi.

Jak radzić sobie z deszczem?
Przez cały czas trwania pielgrzymki powinniśmy nosić w bagażu podręcznym małą kurtkę przeciwdeszczową. Najlepiej, jeśli jest ona nieco większa, żeby mogła okryć także mały plecak. Ale deszcz bywa dla pielgrzymów miłą odmianą wobec słońca. Nie zawsze warto bardzo od niego uciekać – mówi Łukasz Głowacki, dziennikarz Radia Plus, pielgrzymujący od lat z Łodzi.

Jak dbać o stopy?
Stopy to podstawa. Na pielgrzymce trzeba o nie dbać, jak o wielki skarb. Ważna jest zarówno pielęgnacja ich samych, jak i odpowiednie opakowanie w buty – nigdy nowe, raczej większe niż ciasne – radzi siostra Barbara Siewruk, służebniczka NMP, pielgrzymująca w służbie medycznej z Łodzi.

Spowiedź na pielgrzymce
„Na Jasną Górę bez spowiedzi, wędrowali tylko Szwedzi” – to popularne pielgrzymkowe powiedzenie obrazuje jedną z istotnych rzeczy, jakie podczas pielgrzymki trzeba zrobić. Do spowiedzi można pójść zarówno podczas wieczorów pokutnych, jak i w trakcie marszu. Ta ostatnia forma pozwala także na dłuższą rozmowę, do której zachęca ks. Sławomir Sosnowski, łódzki egzorcysta i ojciec Ogniska Miłości.

Jak nauczyć nowych piosenek?
Powtarzać, powtarzać i powtarzać – tylko w ten sposób można nauczyć pielgrzymów nowych piosenek – podkreśla Piotr Michnowski, pielgrzymujący na Jasną Górę z Łodzi. Pątnicy lubią oczywiście śpiewać utwory dobrze znane, ale w większości grup nowości przyjmowanie są chętnie. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest przekazanie grupie wydrukowanego tekstu, ale „repetitio est mater studiorum”.

Bagaż podręczny
Plecak, niekoniecznie wielki, to dobre rozwiązanie na pielgrzymkę. Oczywiście pakujemy do niego rzeczy niezbędne w marszu – coś od deszczu, coś do siedzenia na postoju, czapkę, wodę mineralną, legitymację, portfel, kieszonkowe Pismo Święte, ewentualnie koszulkę na zmianę. Skład bagażu podręcznego trochę zależy też od inwencji pielgrzyma – przyznaje Łukasz Głowacki, dziennikarz Radia Plus, pielgrzymujący na Jasną Górę z Łodzi.

Błędy pielgrzymów
Dla służby ruchu najbardziej uciążliwi są pielgrzymi, którzy zostają na końcu grupy. Stwarzają duże zagrożenie dla siebie i kierowców, często przy tym nie biorą udziału w życiu pielgrzymkowym. W takich przypadkach służba ruchu najpierw prośbą, a potem coraz bardziej stanowczo zachęca do dołączenia do pozostałych – zdradza Piotr Drzewiecki, pełniący w łódzkiej pielgrzymce służbę w „drogówce”.

Jak śpiewać „pod nogę”?
Śpiewanie „pod nogę” to trudna sztuka i nie ma na nią 100-procentowego patentu. „Warto, żeby animujący śpiew patrzyli na to, w jakim tempie idzie cała grupa. Niekoniecznie jest to przecież tempo gitarzysty” – zauważa Piotr Michnowski, wielokrotny pielgrzym i muzyczny.

Jak odpoczywać na postojach?
„Starajmy się przebywać w cieniu, położyć na karimacie, a nogi – ustawić jak najwyżej” – proponuje Monika Jeż ze służby medycznej pielgrzymki piotrkowskiej. Postój powinien służyć zregenerowaniu sił i mięśni, warto w jego trakcie uzupełnić płyny, można też zdjąć buty i skarpety.

Okrycie głowy
Na pielgrzymkę nie można pójść bez okrycia głowy. Jest niezbędne jako mur chroniący nasz mózg od bardzo mocno operującego słońca. Konsekwencją zlekceważenia tego wymogu może być przymusowe przerwanie pielgrzymki lub opuszczenie wielu etapów. To ostatnie nie jest oczywiście grzechem, ale nie warto lekceważyć przyczyn, dla których organizm może odmówić nam posłuszeństwa – podkreśla siostra Barbara Siewruk, służebniczka NMP ze służby medycznej łódzkiej pielgrzymki.

Możliwość komentowania jest wyłączona.