Noclegi

Łódzka pielgrzymka jest jedną z największych w Polsce. Corocznie pielgrzymuje w niej ponad 2 tys osób. Z tego względu pielgrzymce nie towarzyszy służba kwatermistrzowska i łódzcy pielgrzymi sami organizują swoje noclegi. Nie ma też zwyczaju, aby gospodarze zabierali pielgrzymów na noclegi spod kościoła.

Noclegi podczas Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej to spanie na trasie i w Częstochowie.
Uwaga!
Każdy pielgrzym powinien zabrać śpiwór i karimatę!

Noclegi na trasie

U gospodarzy

Noclegi na trasie oznaczają przeważnie spanie w domach lub stodołach ludzi mieszkających w miejscu, gdzie dana grupa zatrzymuje się na noc. Część pielgrzymów ma „swoje” miejsca, w których nocują od lat. Jeśli po raz pierwszy bierzesz udział w Łódzkiej Pielgrzymce, zapytaj innych pielgrzymów o możliwości noclegowe. Weterani chętnie pomagają, choć może się okazać, że pomimo dobrych chęci nie znajdziesz noclegu. Dlatego bardzo polecamy zabrać ze sobą namiot (ale o tym później :) ). Wracając do noclegów – zazwyczaj w jednym miejscu śpi wiele osób, z czego wynikają dwie sprawy: spanie na podłodze oraz kolejki do łazienki (jeśli opcja „łazienka” jest na tym noclegu dostępna :) ).

Gospodarze często chętnie rozmawiają z pielgrzymami, proszą o zaniesienie intencji do Matki Bożej, czasem częstują pielgrzymów kolacją. Przyjęcie pod swój dach np. 10 osób oznacza dla gospodarza dodatkowe koszty. Niektórzy gospodarze pobierają opłaty za nocleg (ok. 10 – 20 zł/osoba), inni nie informują o opłatach, ale oczekują że się tego domyślimy, a jeszcze inni nie pobierają żadnych opłat i mogą nawet poczuć się urażeni taką propozycją. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Najlepszym sposobem jest zapytanie innych pielgrzymów nocujący w tym samym miejscu o panujące zasady. Jeśli to nie daje rezultatu (bo np. nikt nie wie) – zapytajmy gospodarza. Pamiętajmy, że dla wielu osób rozmowa o pieniądzach może być krępująca, stąd warto do sprawy podejść z dużą ostrożnością i wyrozumiałością.
Warto też pamiętać o tym, że spanie w odległych miejscach może znacznie utrudnić udział w wieczornych nabożeństwach.

W namiocie

Bardzo polecamy to rozwiązanie podczas Łódzkiej Pielgrzymki. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami, zarówno na trasie, jak na polu namiotowym przy Jasnej Górze – wystarczy do bagażu zapakować mały namiot.

Poniżej kilka sprawdzonych zasad dotyczących spania w namiocie:

  • Na pielgrzymkę zabierz namiot, w którym zmieszczą się zarówno ludzie, jak i bagaże.
  • Sierpniowe noce bywają chłodne, dlatego oprócz śpiwora zwarto zabrać dodatkowy koc. Dobrym rozwiązaniem jest lekki koc piknikowy – w dzień służy na postojach, w nocy można się nim przykryć.
  • Zabierz piżamę! Spanie śpiworze w grubych ubraniach (żeby było ciepło) skutkuje dokładnie odwrotnie – w czasie snu grube ubrania nasiąkają wilgocią i stanowią doskonałe chłodziwo dla Twojego ciała.
  • Zabierz ze sobą zapas mokrych chusteczek lub miskę, w której się umyjesz (więcej informacji znajdziesz tutaj). Na postojach nie ma pryszniców.
  • Przy kościele do późnych godzin otwarte są punkty gastronomiczne, gdzie można kupić ciepłe i zimne napoje oraz coś do jedzenia.
  • Spanie w namiocie oznacza możliwość uczestniczenia w wieczornych nabożeństwach.

Noclegi w Częstochowie

Noclegi w szkole

Oznaczają możliwość spania w Szkole Podstawowej przy ul. Jana III Sobieskiego 15 w Częstochowie po ok. 20 osób w jednej sali. Sale są koedukacyjne, co oznacza, że w jednym pomieszczeniu śpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Śpimy  na podłodze, więc trzeba mieć ze sobą karimatę i śpiwór.

W budynku dostępne są ubikacje oraz zimna woda, a przed szkołą dostawione są kabiny prysznicowe.
Uwaga! Nie można wykupić noclegu bez opłaty za prysznic!

Bilety na nocleg można zakupić w czasie zapisów lub podczas drogi w INFORMACJI.

Na biletach podane są podstawowe dane dotyczące noclegu (cena, dokładny adres oraz numer sali, w której nocujesz)

Ceny noclegów w szkole:

15 zł / nocleg + 10 zł za prysznice niezależnie od liczby noclegów, czyli:

1 nocleg

2 noclegi

3 noclegi

25 zł

40 zł

55 zł

Noclegi w namiocie

W kompleksie przylegającym do Sanktuarium Jasnogórskiego jest duże, nieodpłatne  pole namiotowe. Na miejscu są toalety i prysznice, z którym można skorzystać za opłatą kliku złotych. Bardzo gorąco zachęcamy do tego rozwiązania!

Możliwość komentowania jest wyłączona.